Kiedy wiesz, że niedługo rozpoczynasz remont, najważniejsza jest dobra organizacja i opracowanie planu. To ułatwi sprawne przechodzenie przez kolejne etapy prac. Sporo anegdot mówi o tym, że równie wymagające, co przeprowadzenie remontu jest samo przygotowanie się do niego. I to prawda! Wiele osób nie przykłada odpowiedniej wagi do tego przedwstępnego procesu, orientując się później, jak dużo rzeczy zostało pominiętych, czy nieprzygotowanych. O tym, jak przygotować się do remontu pisaliśmy już wcześniej, ale w komplecie z naszą praktyczną listą zagadnień, o których musisz pamiętać przed jego rozpoczęciem, będziesz mieć pewność, że wszystko pójdzie sprawnie i bezproblemowo!

O czym musisz pamiętać przed remontem?

Podstawą jest ustalenie właściwej kolejności prac. Każdy kolejny etap następuje dopiero po zakończeniu wcześniejszych modernizacji i nie może on uszkodzić już dotąd wykonanych przeróbek. Rodzaj remontu będzie decydował o tym, jak obszerna będzie lista zadań. Remont generalny na pewno zaangażuje więcej sił, czasu i budżetu, ale również niewielkie zmiany dobrze jest odpowiednio przygotować i zaplanować, by nie dać się zaskoczyć późniejszemu biegowi wydarzeń. Dla ułatwienia, można podzielić sobie prace na budowlane, instalacyjne i wykończeniowe. Kiedy masz już wizję, co chcesz zmienić i jak ma wyglądać efekt końcowy – działaj!

 

remont, przygotowanie do remontu, projekt wnętrza

Przygotowanie do prac budowlanych LISTA.

remont, elektryka

Przygotowanie do prac instalacyjnych LISTA

 • Dokładne określenie i rozmieszczenie instalacji elektrycznej na planie pomieszczeń.

 • Zaznaczenie na planie (lub ewentualnie w domu, np. na ścianie) wszystkich gniazdek, punktów świetlnych, wentylacji itp.

 • Rozplanowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej.

 • Oznaczenie miejsc i wysokości montażu zlewu, umywalek, toalety, bidetu, prysznica i wanny.

 • Rozmieszczenie instalacji grzewczej.

 • Oznakowanie (na planie lub w domu) wszystkich punktów grzewczych i źródeł ciepła oraz dostosowanie ich mocy i ilości do potrzeb oraz wielkości pomieszczeń.

Lista przygotowań do prac wykończeniowych

 • Ustalenie ostatecznego wyglądu pomieszczeń z projektantem.

 • Naniesienie wszystkich elementów wyposażenia na plan lub projekt wnętrz.

 • Zakup niezbędnych materiałów wykończeniowych (na ściany, podłogi, schody itp.).

 • Zamówienie drzwi, okien – ten punkt można wykonać już na etapie prac budowlanych.

 • Jeśli ekipa remontowa się tym nie zajmuje – znalezienie stolarza i ustalenie z nim terminu i zakresu prac.

 • Zakup sprzętu AGD, armatury i innych elementów, niezbędnych do montażu.

Pamiętaj, że wszystkie opisane tu punkty są poglądowe, rozpisane ogólnie i mogą się różnić od faktycznych prac w zależności od rodzaju i zakresu planowanego remontu. Pomogą Ci jednak w ogólnym przygotowaniu i zaplanowaniu działania.

Potrzebujesz pomocy w remoncie? Chcesz, żeby ktoś zajął się nim kompleksowo – od początku, do samego końca? Skontaktuj się z nami  – profesjonalnie zaopiekujemy się Twoim wnętrzem!