Remont to perspektywa pięknej, całkiem nowej przestrzeni. Ale to też mnóstwo stresu, zdenerwowania i ważnych decyzji do podjęcia. Z tych powodów wiele z nas odkłada remont lub nawet nigdy nie podejmuje się jego przeprowadzenia. A przecież może on być całkiem przyjemny! Jeśli odpowiednio zaplanujesz kolejne etapy prac, minie on szybko i bez większych problemów. Jak przygotować się do remontu, by był jedynie drogą do lepszego i bardziej komfortowego wnętrza, a nie wyboistą drogą przez kłopoty? Wystarczy, że przed rozpoczęciem modernizacji wnętrza, będziesz pamiętać o 5 krokach, które usystematyzują i uporządkują Twój remont, czyniąc go niemal nieskomplikowanym! 

1. Zaplanowanie czasu działania

To pierwszy, najważniejszy etap, od którego uzależnione będą wszystkie dalsze czynności. Musisz wiedzieć, że najczęściej wybieranym czasem na remont jest okres wiosenno-letni. Ma to swoje uzasadnienie nie tylko w odświeżaniu mieszkania na wiosnę, czy wakacyjnymi urlopami i dysponowaniem większą ilością wolnego czasu. Chodzi tu również o postęp prac – przy wielu z nich (np. kładzeniu gładzi, czy malowaniu ścian) ważne jest, by odpowiednio je osuszyć, a ciepła pora roku zdecydowanie temu sprzyja i pozwala na szybsze przechodzenie do następnych kroków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zrobić remont jesienią, a nawet zimą. Dodaj wtedy nieco więcej czasu na wysychanie i zakończenie prac mokrych, a na pewno uda Ci się zrealizować wszystko zgodnie z harmonogramem.  

2. Wybór ekipy remontowej

Jeśli już wiesz, kiedy odbędzie się Twój remont, czas na wybór ekipy remontowej. To bardzo ważny etap, bo wiąże się najczęściej z kilkumiesięcznym, a nawet rocznym oczekiwaniem. Tyle właśnie trzeba czekać na dobre i sprawdzone ekipy remontowe. Zapytaj znajomych lub rodzinę o ich doświadczenia – może będą mieli firmę, którą bez wahania polecą. Wykonaj telefony, zorientuj się, jaki jest czas oczekiwania i szacowany, wstępny kosztorys. Część ekip remontowych na pewno będzie wymagała spotkania i szczegółowego omówienia zakresu prac, aby móc dokładnie określić czas trwania remontu i jego koszt. Nie odkładaj zatem kontaktu z firmami remontowo-budowlanymi na ostatnią chwilę!

3. Praca z architektem lub samodzielne planowanie

Po ustaleniu terminu prac masz chwilę na ustalenie konkretnych działań. Na tym etapie musisz wiedzieć, co chcesz zmienić w swoim domu lub mieszkaniu. Następnie powinieneś określić, czy jakiekolwiek z tych prac będziesz wykonywać samodzielnie i jeśli tak, to które. Być może będziesz w stanie wynieść meble, czy zerwać stare panele podłogowe, aby odciążyć ekipę remontową, a tym samym zmniejszyć nieco koszt remontu. Jeśli nie masz wizji swojego wymarzonego wnętrza, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do architekta lub projektanta wnętrz. Poza finalnym wyglądem będzie on też mógł przygotować Ci wykaz niezbędnych materiałów, jakie będziesz musiał zakupić, np. płytek ceramicznych, farb, czy armatury. To na pewno bardzo pomocne, zwłaszcza tuż przed pracami remontowymi.

4. Zakup niezbędnych materiałów

Wykaz materiałów budowlanych i wykończeniowych potrzebnych do remontu, będziesz mógł otrzymać od architekta lub ustalić po rozmowach z wykonawcami. Większość ekip remontowych wymaga, aby niezbędne produkty były dostarczone na miejsce remontu jeszcze przed rozpoczęciem prac. Dlatego bardzo ważne jest, by odpowiednio wcześnie wybrać materiały i zamówić je, bo czas oczekiwania na niektóre z nich może być długi, nawet do kilku tygodni. Zdarza się też, że ekipy remontowe samodzielnie robią zakupy i rozliczają się później ze zleceniodawcą na podstawie faktur. Dotyczy to jednak w większości produktów budowlanych, a nie wykończeniowych – te musisz wybrać samodzielnie. W końcu to Twoja wymarzona przestrzeń!

5. Formalne potwierdzenie zakresu prac

To krok, o którym należy pamiętać podczas każdego innego etapu remontu i przygotowań do niego. Dla swojego bezpieczeństwa potwierdzaj wszelkie zawierane uzgodnienia – najlepiej pisemnie, podpisując stosowne umowy lub porozumienia. Określ w nich czas wykonania planowanych prac, ich koszt, zakres obowiązków, a także kary za ewentualne niewywiązanie się z uzgodnień lub wycofanie się z umowy. Da to poczucie bezpieczeństwa zarówno Tobie, jak i wykonawcy oraz w razie czego będzie podstawą do negocjacji, a nawet do dochodzenia swoich roszczeń.

Właśnie poznałeś 5 prostych kroków, które pozwolą Ci jeszcze lepiej przygotować się do remontu. Jeśli jednak nadal uważasz, że poszczególne etapy Cię przerastają lub boisz się, że coś pominiesz lub o czymś zapomnisz, zawsze możesz skorzystać z usług firm, które kompleksowo pomagają w remontach – od planowania, przez realizację prac, aż po wykończenie wnętrza. To zawsze bardzo wygodne rozwiązanie, które ogranicza Twój czas i zmniejsza ryzyko niepowodzenia do minimum. Wybór należy do Ciebie!   Jeśli potrzebujesz pomocy w planowaniu lub realizacji remontu, NAPISZ DO NAS – chętnie pomożemy!

gładzie