Kilka ruchów pędzlem, przyklejenie tapety, szybki montaż paneli – te niektóre z niezbędnych prac wykonywanych podczas remontu wydają się szybkie, proste i przyjemne. Często na tyle, że ochoczo zabieramy się za nie sami. Równie często zaskakuje nas jednak złożoność całego procesu i detale, które decydują o końcowym sukcesie, a tym samym o pięknym, wymarzonym wnętrzu. Zastanawiasz się, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas samodzielnych prac remontowych? I przede wszystkim – jak ich uniknąć i być na nie przygotowanym? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

 


Samodzielne podjęcie się remontu można porównać niemal do misji w nieznane. Chyba, że zajmujemy się tym zawodowo – wtedy wiemy, co nas czeka. Prac, które musimy zaplanować jest dość dużo. Pisaliśmy o tym w artykule Remont od A do Z.  Ale nie jest to niemożliwe! Odpowiednie przygotowanie to podstawa. Warto również wiedzieć, co może pójść nie tak, by zadziałać wyprzedzająco i uniknąć najczęściej popełnianych błędów i pomyłek. Oto one:

Błędy pomiarowe

Dokładne zwymiarowanie remontowanej powierzchni powinno odbyć się jeszcze przed rozpoczęciem prac. To bowiem zdeterminuje ilości zamawianych i kupowanych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Obliczenie powierzchni podłogi, czy ścian wydaje się proste, ale warto się nad tym pochylić i wykonać pomiary możliwie jak najdokładniej. Pomogą Ci w tym specjalne przyrządy, np. dalmierze, które szybko i precyzyjnie policzą nie tylko odległości, ale również powierzchnię w m2. To ułatwi zakup farby, płytek, czy paneli podłogowych. Pamiętaj o doliczeniu powierzchni wnęk, skosów, czy innych nietypowych miejsc. Odejmij z kolei miejsca, w których są okna lub drzwi. Do każdej wartości, którą wyliczysz, dodaj minimum 10-20% więcej materiałów do zamówienia. Wtedy masz pewność, że ich wystarczy. Eliminuje to również późniejsze ewentualne oczekiwanie na wyprodukowanie lub dosłanie niezbędnych elementów, wydłużające czas remontu.

Zła jakość materiałów

Rynek pełen jest sprzętu oraz materiałów remontowych i wykończeniowych. Wybór naprawdę może przyprawić o zawrót głowy. Skoro dostępnych jest tyle opcji, dlaczego tak często stawiamy na złą jakość materiałów? Odpowiedź jest prosta: najczęściej z powodu kosztów. Remont to duży wydatek i staramy się szukać oszczędności wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Są jednak obszary, na których powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość, a co za tym idzie – często również na wyższą cenę. Płytki ceramiczne, farby, baterie łazienkowe, czy zlewy to produkty, z których będziemy korzystać każdego dnia. Codziennie będą też ulegały zużyciu, dlatego nie warto akurat tutaj myśleć
o oszczędnościach. Gorsze jakościowo materiały wykończeniowe szybciej się zużywają i zdecydowanie częściej ulegają awariom. Rezultat jest taki, że musimy wymienić je kilka lat wcześniej, ponownie ponosząc koszty. Przed remontem należy zrobić dokładne rozeznanie w ofercie produktowej – zasięgnąć opinii specjalistów lub znajomych. Jeśli w danym momencie nie możesz pozwolić sobie na zakup lepszych jakościowo materiałów, może warto poczekać kilka kolejnych miesięcy i odłożyć większą sumę pieniędzy? To koszt nie tylko samych produktów, ale również Twojego spokoju i pewności ich bezawaryjnego użytkowania przez kolejne lata.

Niedoświadczone ekipy remontowe

O ekipach remontowych napisano i powiedziano już wiele… a my wciąż popełniamy te same błędy! Wybierasz fachowców, którzy są dostępni najszybciej, bo goni Cię czas. Głównym wyznacznikiem często jest cena, dlatego stawiasz na tych, których oferta jest najtańsza. W remontowym ferworze zapominasz o sprawdzeniu ich dotychczasowych realizacji, nie prosisz o referencje, nie szukasz wiadomości i opinii na ich temat. I wtedy zaczyna się festiwal błędów, fuszerek i pomyłek! Nie zawsze oczywiście, ale zazwyczaj tendencja jest właśnie taka. Wybierając ekipę remontową, pamiętaj, by zwracać się do profesjonalistów. Nie każdy glazurnik będzie umiał dobrze pomalować ściany, a nie każdy malarz będzie wiedział, jak postawić ściankę działową. Są fachowcy wszechstronni, są też ekipy, które mają w swoich szeregach specjalistów od różnych zadań. Postaraj się dokładnie to sprawdzić i świadomie podjąć decyzję. Działaj również z wyprzedzeniem – dużym wyprzedzeniem. Na dobre ekipy remontowe trzeba zapisać się najczęściej już minimum rok wcześniej. Jeśli planujesz remont, poszukanie profesjonalnej ekipy to jeden z pierwszych kroków, jakich powinieneś się podjąć. Dobra ekipa to szybki, najczęściej bezproblemowy remont. I efekt, który utrzymuje się przez długie lata, nie wymagając poprawek i nie ulegając zniszczeniom.

Opisane wyżej błędy i pomyłki zdarzają się podczas remontów stosunkowo najczęściej. Warto zatem, podejmując się takich prac, wiedzieć co może się wydarzyć i jak temu zapobiec. Samodzielne remonty również się udają! Jednak wsparcie profesjonalistów na każdym etapie daje nam poczucie, że oddajemy sprawy w dobre ręce i przede wszystkim osobom, które mają w tym zakresie doświadczenie. A ono jest w branży budowlanej i wykończeniowej kluczowe i to ono przede wszystkim determinuje końcowy sukces. Jeśli masz wrażenie, że przeprowadzenie prac remontowych na własną rękę może być zbyt trudne, poszukaj firm, które oferują usługi wykończenia pod klucz. W zakres ich działania wchodzi wykonanie pomiarów, projektów, a następnie dopasowanie specjalistów ze swoich ekip remontowych i przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac. W ofercie znaleźć można również doradztwo, dobór materiałów wykończeniowych, sprzątanie po remoncie, a nawet finalną dekorację wnętrza. Brzmi dobrze? Skontaktuj się z nami i przekonaj się, że chętnie weźmiemy Twój remont w swoje ręce i nie damy się żadnym błędom!