Remont to ważne wydarzenie w życiu każdego z nas. Nie ma znaczenia, czy wykańczamy nowe, deweloperskie mieszkanie, czy remontujemy nasze stare, dobre miejsce. Większość prac, jakie zaplanujemy do wykonania będzie się pokrywać. Niewiele z nas zdaje dobie jednak sprawę z tego, jak szeroki zakres czynności kryje się pod krótkim słowem „remont”. Poniżej przybliżamy niektóre jego etapy, aby pokazać, że jest ich naprawdę dużo. Tym bardziej warto pamiętać o tym, by przygotowując się do remontu, uwzględnić czas trwania każdej z prac oraz odpowiednio ułożyć je w harmonogramie. Tylko wtedy efektem będzie nie tylko piękne mieszkanie, ale również nasz spokój i satysfakcja. Jakie prace wykonuje się podczas remontu? Oto kilka z nich! Sprawdź i zobacz, jak się do nich przygotować i kto powinien je wykonać.


  • Analiza
    To pierwszy i najważniejszy krok na drodze do efektywnego remontu. Jeszcze zanim zaczną się pozostałe działania, koniecznie należy przeanalizować czego potrzebujemy, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz kiedy prace powinny zostać rozpoczęte i zakończone. W czasie planowania powinniśmy też wziąć pod uwagę czas oczekiwania na ekipy remontowe (na te naprawdę dobre czeka się nawet rok!
    Czas, jaki trzeba będzie poświęcić na dostarczenie materiałów wykończeniowych (np. sprowadzane z południa Europy płytki ceramiczne).

  • Burzenie

    Właśnie tu rozpoczynają się naoczne zmiany! Jeśli nasz remont wymaga burzenia, przestawiania i zmian w układzie pomieszczenia, to moment na ich wykonanie jest właśnie teraz, czyli na samym początku remontu.

  • Cennik
    To trudny etap remontu, ale niezbędny – określenie budżetu, jakim dysponujemy. Pamiętajmy, że zazwyczaj jest on przekraczany, dlatego spróbujmy stawiać sobie limit poniżej naszych możliwości, żeby być przygotowanym na ewentualne wyższe ceny usług i materiałów.

  • Drzwi i okna
    Wymiana drzwi i okien to jeden z etapów prac rozbiórkowych. Po nich następuje precyzyjna i dokładna sztuka stolarska, która pozwoli zamontować nowe ramy i ościeżnice, w których osadzone zostaną nowe drzwi i okna. 

  • Harmonogram
    Zdecydowanie lepiej jest go mieć, niż nie mieć, ale… przy planowaniu należy uwzględnić wszelkie możliwe przesunięcia zakończenia prac (które w większości przypadków jednak się zdarzają). Najdokładniej terminów pilnować muszą profesjonalne ekipy remontowe, ponieważ zaraz po zakończeniu jednych prac udają się na kolejną. Niekiedy jednak nie mają wpływu na niespodziewane zdarzenia, np. awarie, które wydłużają czas remontu.

  • Instalacje
    Na tym etapie należy zdecydować, czy instalacje (grzewcza, wodno-kanalizacyjna, czy elektryczna) wymagają wymiany, czy jedynie modernizacji, czyli np. przeniesienia gniazdek, czy punktów świetlnych.  

  • Malowanie
    Jeśli decydujemy się na samodzielny remont, ten punkt jest niemal zawsze wykonywany. Przemalowanie ścian, czy teraz również płytek lub frontów mebli (dzięki specjalnym farbom renowacyjnym) wydaje się dość prostym zadaniem. Należy jednak pamiętać o dokładności i odpowiednim przygotowaniu do prac.

  • Osprzęt i wyposażenie
    Zakup niezbędnych elementów wyposażenia powinniśmy zaplanować wcześniej
    . Zdarza się, że będziemy musieli poczekać na produkcję lub dostawę około kilku tygodni. Wiele ekip remontowych nie chce rozpoczynać prac bez skompletowania przez inwestorów wszystkich sprzętów, które będą montować. Dzieje się tak dlatego, że osadza się je w różnych momentach – stąd konieczność ich wcześniejszego posiadania, by nie wstrzymywać dalszych prac.

  • Podłogi
    W zależności od zaawansowania prac, czeka nas tutaj wykonanie wylewki samopoziomującej i układanie wierzchniej warstwy, czyli montaż płytek ceramicznych, desek lub paneli. Przy mniejszych remontach wymienia się jedynie ostatnią warstwę. O ile ułożenie paneli, czy desek nie powinno sprawić nam kłopotu, o tyle wylewki, czy układanie płytek dobrze jest powierzyć specjalistom, czyli ekipom remontowym i profesjonalnym glazurnikom.

  • Ściany i sufity
    Tu, podobnie jak w przypadku podłóg, wszystko zależy od rodzaju remontu. Niekiedy wystarczy samo malowanie lub położenie tapet, ale często potrzebne jest tynkowanie ścian i położenie gładzi. To tzw. zaawansowane prace mokre, które powinna wykonać wyspecjalizowana ekipa remontowa.

  • Zakończenie
    Najbardziej wyczekiwany moment każdego remontu to koniec wszystkich prac i możliwość cieszenia się zachwycającym efektem końcowym! Ta chwila często daje nam tyle radości i satysfakcji, że zapominamy o nerwach, stresie, przekroczonym budżecie, niedopiętym harmonogramie i niespodziewanych sytuacjach, które zdarzyły się podczas prac remontowych.

Remont – czy to na pewno takie proste?

Remont to wyzwanie – przede wszystkim logistyczne i ekonomiczne. Czy jest sposób na to, by sobie z nim poradzić? Oczywiście! Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie wszystko zaplanować i pamiętać o każdym etapie. Równie ważne, co prace budowlane są działania przed ich rozpoczęciem, czyli m.in. ustalenie harmonogramu, budżetu, zamówienie niezbędnych materiałów, czy podpisanie umowy z ekipą remontową. Jeśli mimo wszystko, wizja remontu wydaje się zbyt stresująca, warto sięgnąć po pomoc i zwrócić się do firm, oferujących usługi kompleksowego urządzania wnętrz. Tzw. wykończenie pod klucz obejmuje stałą współpracę ze specjalistami z wielu dziedzin – od projektantów wnętrz, dystrybutorów i producentów materiałów budowlanych, przez profesjonalne ekipy remontowe aż po dekoratorów. Firma oferująca kompleksowe remonty, dba też o terminarz i służy fachowym doradztwem. Na wielu etapach jest nieodzowną pomocą dla inwestorów. Możliwości sprawnego przeprowadzenia remontu jest naprawdę wiele – wybór należy do Ciebie!