Łazienka – niewielkie pomieszczenie, w którym trzeba zmieścić tyle rzeczy i sprawić, by mimo to nadal było nam tam wygodnie! Niemożliwe? A jednak! Kluczem do osiągnięcia takiego efektu jest odpowiednie zaplanowanie całej przestrzeni. Projekt musi łączyć w sobie najważniejsze zasady techniczne, funkcjonalne i pamiętać przy tym o naszym komforcie. To trudna kombinacja, ale jej zastosowanie odpłaci nam wyjątkowo piękną i praktyczną przestrzenią łazienkową. Jak zaprojektować i wyremontować łazienkę, by osiągnąć taki efekt? Wystarczy, że będziesz pamiętać o 3 prostych zasadach. Oto one!

Funkcjonalność

To zdecydowanie najważniejsza zasada i wymóg przy projektowaniu łazienki. Pomieszczenie to musi być funkcjonalne, czyli powinniśmy móc z łatwością się po nim poruszać i bezproblemowo z niego korzystać. Istnieją ogólne wytyczne, które mogą pomóc w zaplanowaniu układu łazienki i rozmieszczeniu w niej poszczególnych elementów. I tak: przestrzeń przed umywalką musi mieć minimum 70-80 cm odległości od ściany. Warto zostawić również ok. 20 cm wolnego miejsca po obu jej stronach wzdłuż ściany, na której wisi, ale to oczywiście nie zawsze jest możliwe ze względu na metraż pomieszczenia, czy konieczność wstawienia tu mebli do przechowywania. Tak samo ważna dla komfortu użytkowania jest przestrzeń wokół toalety – z przodu najlepiej zostawić ok. 60-70 cm strefę, a po bokach kolejne 20-30 cm z każdej strony. Podobne zasady dotyczą miejsc przy wannie i kabinie prysznicowej. Przynajmniej jeden bok powinien mieć zapewnione nawet 80-100 cm wolnego dostępu, który zdecydowanie ułatwi korzystanie zarówno z wanny, jak i z prysznica.

Rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia łazienkowego będzie miało decydujący wpływ na to, jak będziemy z nich korzystać i czy będzie to dla nas wygodne. Dlatego przed podjęciem ostatecznych decyzji warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i w jaki sposób użytkujemy łazienkę. Pytania, na które na pewno musisz sobie odpowiedzieć, to między innymi decyzja, czy wolisz wannę, czy prysznic, czy potrzebujesz podwójnej umywalki i na jakiej wysokości powinna się ona znajdować. Dobre wybory na tym etapie sprawią, że będziesz cieszyć się komfortem w łazience przez kolejne, długie lata. 

łazienka nowoczesna

Układ łazienki ma decydujący wpływ na to, czy będzie dla nas wygodna.

Wygląd

To kolejna zasada, która wymaga naszej szczególnej uwagi. Wygląd łazienki wybieramy na wiele lat, dlatego warto tutaj kierować się nie chwilową modą, a bardziej naszym gustem i ponadczasowością. Styl, na który się zdecydujemy powinien pasować do Twoich upodobań i jednocześnie sprawiać, że będziesz dobrze czuć się w łazience urządzonej w danej kolorystyce. Poza wyborem barw, pamiętaj o różnych powierzchniach materiałów wykończeniowych, np. płytek ceramicznych i ich parametrach technicznych. W łazience podłoga powinna być matowa i charakteryzować się wysoką antypoślizgowością, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Do takiej bazy wystroju dobierz elementy uzupełniające i dekoracje. Ważne, by nie lekceważyć jakości produktów i wybierać te z najwyższymi parametrami, żeby korzystać z nich w spokoju i bez zbędnych awarii.

jasna łazienka okrągłe lustro

Wybierając materiały wykończeniowe do łazienki postaw na najwyższą jakość.

Komfort

Zwieńczeniem opisywanych wyżej zasad projektowania i remontowania łazienki jest myśl o swoim komforcie. W ferworze prac wykończeniowych, ale też w chęci podążania za najnowszymi rozwiązaniami łatwo zapomnieć o tym, co dla nas najważniejsze. Aby łazienka była funkcjonalna i piękna musi być przede wszystkim dostosowana do Twoich potrzeb – będziesz jej głównym użytkownikiem, dlatego musisz czuć się w niej przyjemnie i swobodnie. Nie zapomnij o tym, a Twoja łazienka będzie nie tylko zwykłym pomieszczeniem, ale miejscem relaksu, odpoczynku i wyciszenia.

wanna w łąziecne

Pamiętaj, że w łazience, którą urządzasz zawsze powinieneś czuć się komfortowo.

Chcesz, żeby Twoja łazienka była zaprojektowana zgodnie z tymi 3 zasadami? Napisz do nas, a nasi projektanci przygotują wnętrze, które będzie piękne i funkcjonalne!