Planowanie i przeprowadzenie remontu wiąże się z podejmowaniem wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest postanowienie, czy chcesz przeprowadzić remont samodzielnie, czy z ekipą remontową. Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest prosta, bo zależy od bardzo wielu czynników. O tym, która opcja wydaje się być lepszą oraz o wadach i zaletach każdej z nich opowiadamy w dalszej części artykułu. Przeczytaj, przemyśl i postaw na właściwy wybór!

Remont samodzielny – wady i zalety

O tym, czy podejmiesz się samodzielnego remontu powinny decydować przede wszystkim Twoje umiejętności, ale też czas i budżet jakim dysponujesz. Jeśli chcesz zaoszczędzić lub masz konkretny, często niewielki budżet na remont i dodatkowo zamierzasz ograniczyć koszty robocizny to prace we własnym zakresie mogą okazać się dobrym wyborem. Weź też pod uwagę swoje zdolności w zakresie wykańczania wnętrz. Są oczywiście prace, z którymi najprawdopodobniej poradzisz sobie bez problemu, jak np. malowanie ścian, czy tapetowanie. Są jednak takie czynności, które niedoświadczonym osobom mogą przysporzyć problemów i obfitować w wiele niemiłych niespodzianek. Zaliczyć do nich można między innymi układanie płytek, docinanie drewna, czy kładzenie gładzi na ściany.

Przy opisywaniu trudniejszych prac remontowych warto wspomnieć o niedogodnościach, jakie mogą czekać nas przy ich samodzielnym wykonywaniu. Na pewno jest to czas – wprawieni i doświadczeni fachowcy znacznie szybciej wykonają niektóre czynności niż my, czyli amatorzy. Poza tym, nie zawsze będziemy w stanie poświęcić się tej pracy od rana do wieczora. Bardziej prawdopodobną wersją jest, że na remontowanie zostaną nam popołudnia i wieczory oraz ewentualnie weekendy. To na pewno wydłuży czas trwania remontu.

malowanie ścian, remont, wykończenie domu

Malowanie to czynność, z którą powinieneś sobie poradzić, ale czy masz na to wystarczająco dużo czasu ?

Remont z ekipą – wady i zalety

Ekipa remontowa to najczęściej doświadczeni profesjonaliści, dla których poszczególne rodzaje prac nie powinny być problematyczne. Przed wyborem konkretnej ekipy warto poprosić o spotkanie, obejrzeć dotychczasowe realizacje lub zdecydować się na taką, która została nam polecona przez znajomych lub rodzinę. Wtedy możesz być niemal pewny, że praca zostanie wykonana właściwie, z zachowaniem wysokiej jakości i dokładności. To bardzo ważne, bo ten standard będzie towarzyszył Ci przez kolejne kilka lub nawet kilkanaście lat. Grupa remontowa to zazwyczaj kilka osób, dlatego kolejne etapy są wykonywane i kończone dość szybko – to niewątpliwa zaleta, jeśli zależy Ci na czasie. Od takich specjalistów możesz też oczekiwać fachowego doradztwa (np. w zakresie rodzaju prac, aktualnego stanu domu lub mieszkania, czy doboru materiałów wykończeniowych), co będzie sporym ułatwieniem dla osób, które nie mają w tych kwestiach wystarczającej wiedzy. Co więcej, z niektórymi ekipami możesz umówić się na rozszerzony zakres prac, taki jak zakup niezbędnych do przeprowadzenia remontu produktów, czy usługa sprzątania po jego zakończeniu.

Wśród zagadnień, które mogą być hamulcem w decyzji o podjęciu współpracy z ekipą remontową znajdzie się na pewno długi czas oczekiwania. Na dobre ekipy trzeba czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Często świadczy to o ich konkurencyjności i wysokiej jakości prac. Ponadto, koszty pracy ekip remontowych są stosunkowo wysokie, dlatego warto już na samym początku uwzględnić je podczas planowania budżetu.

parkiet, remont, podłoga, renowacja podłogi

Niektóre prace zdecydowanie łatwiej wykonać przy wsparciu ekipy remontowej.

Decyzja o tym, czy chcesz wykonać remont samodzielnie, czy z ekipą remontową uzależniona będzie od Twoich potrzeb. Jeśli uda Ci się je dokładnie określić, łatwiej dokonasz właściwego wyboru, a tym samym będziesz zadowolony z efektów prac.

Potrzebujesz niezawodnej ekipy remontowej, która kompleksowo i profesjonalnie pomoże Ci w remoncie wnętrza? Skontaktuj się z nami – nie ma dla nas rzeczy niemożliwych!